Biztonság és kapcsolódás

2025.02.17

Biztonságra és kapcsolódásra vagyunk hangolva…

A Stephen W. Porges által megalkotott "polivagális elmélet az a tudomány, amely megtanít eléggé biztonságban érezni magunkat ahhoz, hogy beleszeressünk az életbe és merjük vállalni a vele járó kockázatokat."

"Miközben talán azt gondoljuk, hogy az agyunk a főnök, a mindennapi tapasztalataink lényege, valamint az, ahogyan a világban navigálunk, a testünkben, és azon belül a vegetatív idegrendszerben dől el. Ez az a hely, ahol a történeteink születnek arról, hogy kik vagyunk és hogyan működik a világ, mit teszünk és hogyan érezzük magunkat. A biológiánk alakítja a biztonságra és a kapcsolódásra vonatkozó tapasztalatainkat." (Deb Dana: Lehorgonyozva, Ursus Libris, 2023)

A fejlesztő folyamatokban is elengedhetetlen, hogy a résztvevők biztonságban érezzék magukat és a kapcsolatot. Ha tudatosan próbálunk kapcsolódni a biológiai működésünkhöz, ez az önreflexió és a felismerések megosztása segíthet nekünk, hogy jobban rálássunk bizonyos helyzetekre és az ezekre adott reakcióinkra. Például kimondatlanul félhetünk attól is, hogy megítélnek minket és könnyűnek találtatunk…, az idegrendszerünk erre a veszélyeztetettségre automatikus válaszként bekapcsolhat bizonyos áramköröket és emiatt a viselkedésünk – önkéntelenül is – védekezővé és/vagy támadóvá válhat…